Ar ko nebanku aizdevumi atšķiras no banku kredīta?

Mūsdienās pieejami dažādu veidu aizdevumi – tos piedāvā gan bankas, gan arī citas kredītiestādes. Pateicoties piedāvājumam, ikviens, kuram tas aktuāli, var izvēlēties sev piemērotāko risinājumu.

Daži no banku piedāvātajiem kredītiem ir:

  • Patēriņa kredīts;
  • Overdrafts;
  • Studiju kredīts;
  • Kredīts ar nekustamā īpašuma ķīlu

Apzinoties dažādās klientu vajadzības, bankas izstrādā arvien jaunus risinājumus, piedāvājot daudzveidīgas aizņemšanās iespējas.

Lai arī lielai daļai banku aizdevumu var pieteikties ar interneta starpniecību, līgumus gan visbiežāk jāierodas parakstīt klātienē. Līdz ar to tas prasa zināmu laika patēriņu.

Šo iemeslu dēļ daudzi kredītņēmēji dod priekšroku nebanku kredītdevēju izsniegtiem aizdevumiem, jo tie pieejami bez laikietilpīgām formalitātēm. Tieši tādēļ tie ir zināmi kā ātrie aizdevumi – aizpildīt pieteikumu un saņemt naudu iespējams vien dažu minūšu laikā.

Populārākie aizdevumi interneta ir:

  • Īstermiņa aizdevums – tiek izsniegts uz neilgu laika posmu. Visbiežāk maksimālais atmaksas termiņš ir 30 dienas. Arī pieejamās summas ir salīdzinoši nelielas – līdz dažiem simtiem eiro. Jārēķinās arī, ka pirmajā aizņemšanās reizē var tikt izsniegts mazāka apmēra aizdevums, savukārt, noformējot aizdevumu atkārtoti, var rēķināties jau ar lielāku aizdevuma summu. Tāpat kā banku kredīti, arī ātrie aizdevumi internetā tiek izsniegti ar procentiem. Taču liela daļa aizdevēju īstermiņa aizdevumu jaunajiem klientiem izsniedz ar 100% atlaidi komisijas maksai. Tas nozīmē, ka pēc noteiktā termiņa beigām būs jāatmaksā tikai tik, cik aizņēmies. Ja vēlies izmantot šādu iespēju, meklē aizdevēju, kas to piedāvā un atceries – šādi nosacījumi pieejami tika pirmā aizņemšanās reizē;
  • Patēriņa kredīts. Šis  aizdevums interneta piemērots lielāku plānu īstenošanai – tas tiek piešķirts uz vairākiem mēnešiem vai gadiem un sniedz iespēju aizņemties līdz dažiem tūkstošiem eiro. Izvēloties šo kredīta veidu, īpašu uzmanību jāpievērš tādiem faktoriem, kā procentu likme un plānotais ikmēneša maksājums. Pirms aizņemies, noteikti izvērtē, kāds ir optimālais aizdevuma apmērs un atmaksas termiņš, kā arī to, cik ātrais aizdevums galu galā izmaksās;
  • Kredītlīnija. Nebanku aizdevēju izsniegtais aizdevums – kredītlīnija, savā ziņā atgādina banku izsniegto kredītkarti vai overdraftu. Tas sniedz iespēju aizņemties noteikta kredītlimita ietvaros tik reižu, cik nepieciešams. Kredītlimits tiek noteikts katram klientam individuāli, izvērtējot viņa pieteikumu un maksātspēju. Pateicoties salīdzinoši elastīgiem nosacījumiem, šāda veida ātrais aizdevums interneta kļuvis par daudzu iecienītu risinājumu. Tas sniedz zināmu brīvību un drošību, jo papildu naudas līdzekļi pieejami praktiski jebkurā laikā. Maksājumi jāveic tikai par to summu, kas kredītlimita ietvaros izmantota. Turklāt ar katru atmaksātu rēķinu kredītlimita apmērs atkal atjaunojas.

Pie dažiem aizdevējiem pieejams arī SMS kredīts – tas paredz aizdevuma noformēšanu ar vienas īsziņas starpniecību. Jāņem vērā, ka šāda iespēja parasti pieejama tiem, kuri jau reģistrējušies aizdevēja interneta vietnē.

Kā redzams, banku un nebanku kredītiem ir daudz kopīgu iezīmju – galvenā atšķirība ir kredīta noformēšanas ātrums un ērtums.

Ko ņemt vērā pirms pieteikšanās aizdevumam

Lai saņemtu kredītu, jāatbilst aizdevēja noteiktām prasībām. Piemēram, ātrie aizdevumi internetā pieejami Latvijas Republikas pastāvīgajiem iedzīvotājiem ar pozitīvu kredītvēsturi un pietiekamiem ienākumiem. Jāņem vērā, ka ir noteikts arī vecuma ierobežojums, kā ietvaros iespējams aizņemties. Pie dažādiem aizdevējiem tas ir atšķirīgs, bet visbiežāk ātrais aizdevums internetā pieejams tām personām, kas sasniegušas vismaz 20 gadu vecumu.

Plānojot aizņemties, svarīgi izvērtēt ne tikai savu atbilstību prasībām, bet arī savas iespējas veikt savlaicīgu kredīta atmaksu. Izvērtē savas iespējas un aizņemies tikai tik daudz, cik nepieciešams konkrētas situācijas risināšanai.

Kā pieteikties aizdevumam internetā?

Ja esi izlēmis kredītu noformēt internetā, atliek tikai izvēlēties piemērotāko risinājumu un aizpildīt pieteikumu aizdevēja mājas lapā. Reģistrējoties, uz aizdevēja bankas kontu jāpārskaita viens eiro cents – tādā veidā aizdevējs pārliecināsies par norādīto personas datu atbilstību.

Pieteikumā jānorāda vēlamā naudas summa un atmaksas termiņš. Jāņem vērā, ka piešķirtā kredīta apjoms var mainīties atkarībā no aizdevēja noteiktajiem maksātspējas izvērtēšanas kritērijiem. Pieteikumu var nosūtīt jebkurā diennakts laikā, taču tas tiks izskatīts aizdevēja darba laika ietvaros. Ja aizdevums nepieciešams pēc iespējas ātrāk, pievērs uzmanību arī šim faktoram. Tāpat pārliecinies, ka pārskaitījums notiks vienas bankas ietvaros, jo tad naudu saņemsi ātrākajā iespējamā veidā.

Ja ātrs naudas aizdevums internetā būs vajadzīgs atkārtoti un izvēlēsies to noformēt pie tā paša kredītdevēja, atliks tikai ieiet savā lietotāja profilā un pieteikties vēlamajai summai. Lietotāja profilā iespējams uzzināt arī visu aktuālo informāciju par kredītiem, atmaksas grafikiem, īpašajiem piedāvājumiem.

Kā redzams, aizdevumi fiziskām personām pieejami plašā izvēlē. Gan interneta kredīti, gan banku izsniegtie aizdevumi ļauj izvēlēties katrai situācijai un kredītņēmējam atbilstošāko risinājumu. Taču jāpatur prātā, ka aizdevumi internetā, banku kredīti un citi aizdevumu veidi ir atbildīgs lēmums, tādēļ, pirms uzņemies kredītsaistības, izvērtē savas iespējas.