Online kredīts: atmaksas nosacījumi, kas jāzina ikvienam

Kredīti online ir plaši izmantots risinājums, kas var noderēt dažādās situācijās. Aizdevumam pieteikties iespējams vien dažu minūšu laikā, turklāt tam nav vajadzīgs ne  galvojums, ne ķīla. Tomēr, plānojot izmantot šādu kredītu, jāpatur prātā, ka tas ir atbildīgs lēmums. Lai kredītsaistību savlaicīga nokārtošana neradītu problēmas, svarīgi izvērtēt savu maksātspēju un iepazīties ar visiem aizņemšanās un kredīta atmaksas nosacījumiem. Kam pievērst uzmanību un kā veikt aizdevuma atmaksu, nepārkāpjot noteikumus, uzzināsi raksta turpinājumā.

Kredītlīgums

Visa svarīgākā informācija par kredīta atmaksu atrodama kredītlīgumā. Ar tā nosacījumiem svarīgi iepazīties vēl pirms tiek noformēts online kredīts, jo, veicot reģistrācijas maksu kredīta ņēmējs apliecina, ka ir iepazinies ar kredīta līguma noteikumiem un tiem piekrīt. Kredītlīgums pieejams aizdevēju interneta vietnēs.

Informācija par kredīta atmaksu

Pirms aizņemšanās jāiepazīstas arī ar informāciju par kredīta atmaksu. Arī tā atrodama aizdevēju mājas lapās. Tajā viegli saprotamā un uzskatāmā veidā atspoguļoti aizdevuma atmaksas noteikumi –  lai arī tā neatšķiras no kredītlīgumā esošās informācijas, tomēr vēlreiz pārliecināties par to, ka viss ir saprotams, nekad nav lieki.

Atmaksas termiņa ievērošana

Pats pirmais un būtiskākais nosacījums – kredīts online jāapmaksā noteiktajā termiņā. Izskatot aizdevumu piedāvājumus, jāpievērš uzmanība tam, kādi ir kredīta atmaksas termiņi un jāizvēlas optimālais variants. Piemēram, īstermiņa kredīts parasti tiek izsniegts uz 30 dienām, savukārt patēriņa kredītu un kredītlīniju iespējams atmaksāt ilgākā laika posmā. Izvēloties kredīta atmaksas termiņu, jāņem vērā gan tas, kādu naudas summu plāno aizņemties, gan arī savas reālās iespējas atmaksāt to noteiktā laika posmā.

  • Ja noformē īstermiņa kredītu, pārliecinies, ka paņemto naudas summu varēsi atmaksāt 30 dienu laikā – pat, ja summa nešķiet ļoti liela, svarīgi rēķināties arī ar citiem izdevumiem un neplānotām situācijām, kas var pārsteigt nesagatavotu;
  • Plānojot noformēt patēriņa kredītu, jāizvērtē savas iespējas un jānosaka vēlamais ikmēneša maksājuma apmērs. Daudziem šķiet vilinoši atmaksas termiņu noteikt iespējami mazāku, lai procentos samaksātā summa būtu mazāka, taču, ja ikmēneša maksājums pārsniegs reālās iespējas, aizdevums var izmaksāt vēl dārgāk;
  • Noformējot kredītlīniju, jāņem vērā minimālais ikmēneša maksājums. Lai kredītu varētu atmaksāt ātrāk, var veikt arī lielāku maksājumu vai visu kredīta summu atmaksāt uzreiz.

Svarīgi atcerēties ne tikai par datumu, kurā jāveic maksājums, bet arī par to, ka to vajadzētu darīt savlaicīgi. Atceries, ka maksājumam aizdevēja bankas kontā jābūt noteiktajā datumā, tāpēc, veicot pārskaitījumu ņem vērā arī banku darbību. Ja maksājumu veiksi vienas bankas ietvaros, pārskaitījums notiks dažu minūšu laikā, taču, ja bankas ir atšķirīgas, maksājums aizdevēju var sasniegt tikai nākamajā darba dienā.

Maksājuma uzdevumā norādītā informācija

Lai aizdevējs varētu identificēt maksājumu, bankas darījumā jānorāda noteikta informācija. Atkarībā no aizdevēja noteiktajām prasībām, maksājuma mērķī jānorāda:

  • Kredītņēmēja vārds un uzvārds;
  • Personas kods;
  • Rēķina numurs;
  • Lietotāja ID numurs

Pirms veic aizdevuma atmaksu, iepazīsties ar informāciju par kredītdevēja prasībām. Nenorādot precīzu informāciju, aizdevējam būs grūtības maksājumu identificēt. Tas, savukārt, var radīt zināmas problēmas kredītņēmējam – šādā situācijā aizdevējs var uzskatīt, ka maksājums nav savlaicīgi saņemts un kredītņēmējam jāmaksā soda procenti.

Daži ieteikumi veiksmīgākai kredīta atmaksai

Jebkuru aizdevumu, neatkarīgi no tā apmēra, jāuzskata par prioritāti un personīgajā budžetā jāiekļauj  kā obligāto maksājumu. Pat, ja noteiktais kredīta atmaksas termiņš ir krietni pēc algas dienas, kredītmaksājumus ieteicams veikt uzreiz algas dienā un tad, ņemot vērā atlikušo summu, plānot savu ikmēneša budžetu.

Kredīts parasti tiek ņemts ar pārliecību, ka to būs iespējams atmaksāt laikus, tomēr dzīve mēdz sagādāt dažādus pārsteigumus. Tādēļ, ja rodas grūtības ar kredīta atmaksu, svarīgi par to savlaicīgi informēt aizdevēju. Tādā veidā varēsiet vienoties par turpmākajiem kredīta atmaksas nosacījumiem. Daļa aizdevēju piedāvā iespēju pagarināt kredīta atmaksas termiņu, taču arī par to kredītdevējs jābrīdina savlaicīgi – vēl pirms aizdevuma atmaksas termiņa beigām. Jebkurā gadījumā sarežģījumi ir jārisina laikus, pretējā gadījumā parāda apmērs tikai pieaugs un to atmaksāt būs daudz grūtāk.

Tiem, kuriem ir vairāki kredīti, var noderēt risinājums apvienot visus kredītus vienā. Plašāku informāciju par šo iespēju var uzzināt Latvijas alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas mājas lapā – www.lafpa.lv.

Lai nebūtu problēmas ar kredīta atmaksu, liela nozīme ir arī budžeta plānošanai. Tas ietver ne tikai maksātspējai atbilstoša kredīta apjomu, bet arī ikdienas tēriņu sabalansēšanu. Pārskatot ienākumus un izdevumus, plānojot paredzamos tēriņus un veicot nepieciešamās korekcijas, saglabāsi finansiālo stabilitāti un kredīta atmaksu veikt būs daudz vienkāršāk.

Online kredīti ir mūsdienīgs, salīdzinoši ērts veids, kā aizņemties papildus naudu dažādu situāciju risināšanai. Taču vienmēr jāatceras par atbildīgas aizņemšanās pamatnosacījumiem un jāievēro visas kredītdevēja noteiktās prasības.